Czy wiklina jest przyjazna środowisku?
Coraz częściej aranżując wnętrza naszego domu, decydujemy się na meble, które będą przyjazne środowisku. Co ciekawe na rynku znajdziemy dużą ofertę takich materiałów, które są nie tylko eko, ale również stylowe i funkcjonalne. Jednym z takich materiałów uważa się wiklinę. Czy faktycznie jest ona przyjazna środowisku?
Wiklina – naturalny materiał
Wiklina jest biodegradowalna i nie tylko nie tworzy odpadów, ale również nie zanieczyszcza powietrza. Sama produkcja materiału, jakim jest wiklina, nie wymaga od nas używania szkodliwych środków chemicznych.
Producenci wiklinowych mebli chętnie dzielą się pomysłami, łącząc podczas ich wytwarzania wiklinę z innymi naturalnymi materiałami jak drewno. Aby produkt był całkowicie ekologiczny i naturalny rezygnują również z malowania ich lakierami i farbami.
Wiklina – ekologiczny certyfikat
Wiklina jest uważana za najbardziej ekologiczny materiał do produkcji mebli domowych i ogrodowych. Jest ona bardzo elastyczna, co pozwala tworzyć najbardziej wymyślne przedmioty, od mebli, po wazony, donice, lampy. Pozyskuje się ją z pędów różnych rodzajów wierzb.
Dlaczego uważana jest za ekologiczną? Ponieważ nie uprawia się jej za pomocą żadnych chemikaliów, a podczas wyplatania mebli również nie ma potrzeby ich użytkowania. Mowa tu oczywiście o naturalnej wiklinie niepokrytej farbami. Meble wiklinowe tworzone zgodnie z ochroną środowiska, posiadają ekologiczne certyfikaty, na które coraz częściej zwracamy uwagę.
Jak przygotować wiklinę przed wyplataniem samemu?
Aby móc wyplatać z wikliny konieczne jest jej odpowiednie przygotowanie. W pierwszej kolejności należy ją namoczyć do momentu, aż zmięknie, najczęściej czas ten wynosi godzinę. Należy dopilnować, by nie moczyć jej zbyt długo, ponieważ wyplatanie nie będzie możliwe, wiklina będzie się po prostu łamała. Gdy odpowiednio namoknie, to możemy przystąpić do wplatania własnego koszyka.
Profesjonalne przygotowanie wikliny
Wiklinę można przygotować na kilka sposobów.
Moczarkowanie
Polega na moczeniu pędów wierzby w stawach, jeziorach lub specjalnie przygotowanych do tego sztucznych zbiornikach. Zabieg ten jest krótki, trwa do kilku tygodni. Głębokość wody nie powinna przekraczać 20 cm, najlepiej jest przeprowadzić je w miejscu, które jest nasłonecznione, a zarazem przewiewne. Kiedy przeprowadzić korowanie? W momencie, gdy na pędach zauważymy pojawiające się liście. Wykorzystując moczarkowanie uzyskać możemy białą wiklinę.
Pędzenie
Odbywa się ono w zamkniętym pomieszczeniu w płytkich ogrzewanych do 25 stopni basenach. Przeprowadzenie korowania tą metodą nie jest tanie, dlatego też jest zarazem długotrwała, z racji, że kora usuwana jest pomału.
Gotowanie
Polega na oddzieleniu kory od wikliny za pomocą hydrolizy. Wodę, którą nasiąkła wiklina odprowadza się podczas wrzenia za pomocą pary. Po tej czynności wiklinę ponownie wkłada się basenów, jednak tym razem z zimną wodą, aby dokładnie ostygła.
Parzenie
Parzenie jak sama nazwa wskazuje, polega na parowaniu wikliny parą wodną w specjalnych kotłach. Korownia można przeprowadzić już po 20 minutach, dlatego też metoda ta jest często stosowana.
Powyżej wymienionych zabiegach można przystąpić do suszenia, które jest konieczne. Samo wyplatanie nie jest prostym zadaniem, aby stworzyć faktycznie ładny mebel lub przedmiot konieczna jest cierpliwość i doświadczenie. Proces ten wymaga nie tylko precyzji, ale przede wszystkim wiedzy. Zazwyczaj tradycja ta przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.
Wiedząc, jak wygląda cały proces zbierania i przygotowania wikliny do wyplatania możemy być pewni, że jest to metoda w zupełności ekologiczna, a otrzymanie certyfikatu nie jest trudne. Od kilku lat coraz bardziej popularna jest aranżacja wnętrz naturalnymi materiałami, w pełni ekologicznymi i przyjaznymi środowisku. Taka właśnie jest wiklina!
Artykuł powstał we współpracy z Swiat-wikliny.pl.