Problem z rogówką? Sprawdź czym jest Cross linking!
Wzrok polega na pogorszeniu wzroku, gdy pojawia się problem ze stożkiem rogówki, który objawia się uwypukleniem zewnętrznej i przeziernej części oka. Na szczęście kilka lat temu pojawił się przełom w leczeniu tej patologicznej zmiany, jest nim Cross linking. Na czym polega zabieg?
Czym jest choroba stożka rogówki?
Każda choroba związana z okulistyką spędza nam sen z powiek. Do głowy przychodzą nam tylko czarne scenariusze, które wiążą się ze stratą wzroku. Nie zawsze jednak oznacza to, że nie ma dla naszych oczu ratunku.
Schorzenie, jakim jest stożek rogówki, objawia się przede wszystkim pogorszeniem wzroku, rozdwajaniem liter podczas czytania, pojawieniem się cieni podczas obserwowania oraz spadkiem ostrości widzenia.
Pacjenci, u których schorzenie to występuje, skarżą się również na problemy z rozpoznawaniem liter. Wszystko to sprawia, że mają oni problemy z korzystaniem z telefonów, komputerów i – co gorsza – z prowadzeniem auta. Nieleczony stożek rogówki najczęściej prowadzi do konieczności przeprowadzenia przeszczepu od dawcy.
Jak leczyć stożek rogówki?
Leczenie stożka rogówki polega przede wszystkim na wstrzymaniu postępu choroby i poprawieniu widzenia u pacjentów. Najpopularniejszym zabiegiem, dzięki, któremu uzyskamy założony efekt jest Cross linking. Zabieg ten polega na wzmocnieniu, usztywnieniu i utwardzeniu rogówki w taki sposób by choroba nie miała szans na rozwój. Dzięki niemu pacjenci mogą prowadzić normalne życie bez ograniczeń.
Wskazania i przeciwskazania do zabiegu Cross linking
Jeśli u pacjenta wykryto stożek rogówki, to okulista decyduje o sposobie jej leczenia. Popularny obecnie zabieg Cross linkingu ma na celu zahamowanie progresji oraz poprawę ostrości wzroku. Ma również uchronić rogówkę przed koniecznością przeprowadzenia przeszczepu.
Zabieg ten może zostać przeprowadzony wielokrotnie, jest on nie tylko skuteczny, ale również całkowicie bezpieczny. Co więcej, Cross linking można łączyć z innymi metodami leczenia rogówki.
Niestety istnieją także przeciwwskazania do przeprowadzenia Cross linkingu. Po wykonaniu badań diagnostycznych okulista decyduje, czy może przeprowadzić zabieg w naszym przypadku. Najczęstszymi przeciwskazaniami są: zbyt cienka rogówka, schorzenie wpływające na utrudnione gojenie się ran, ciąża. Nie oznacza to jednak, że nie ma już dla nas nadziei. Specjalista może zaproponować nam inną formę leczenie stożka rogówki, nie mniej skuteczną niż Cross linking.
Na czym polega zabieg cross linking?
Jeśli chodzi o całkowite wyleczenie stożka rogówki, to zależne jest to od stadium, w którym jest on wykryty. Okulista podczas badania jest w stanie określić stopień zaawansowania oraz monitorować jej progresję. Dzięki przeprowadzonym badaniom jest również w stanie zaproponować nam odpowiednie leczenie i leki, zachowawcze lub operacyjne.
Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na nasączaniu rogówki witaminą B2 i następnym naświetleniu promieniami UV, które powoduje odbudowę włókien kolagenowych. Dzięki temu choroba zostaje zahamowana. Jeśli stożek rogówkowy jest w stadium zaawansowanym, to okulista może wdrożyć do naszego leczenia dodatkowa modyfikacje zabiegu. Jest to zabieg szybki i bezpieczny, a efekt zauważalny będzie po kilku miesiącach. Jeśli chodzi o koszt wykonania takiego zabiegu na jedno oko, średnio wynosi około 1500 zł i niestety nie jest on refundowany.
Zalecenia po zabiegu cross linking
Po zabiegu Cross linking oko może być bolesne i nadwrażliwe na światło, jednak takie objawy pojawiają się tylko przez kilka pierwszych dni.
Zazwyczaj specjalista zaleca nam po zabiegu przyjmowanie leków przez okres 30 dni. W tym czasie nie należy również pocierać oczu i stosować kosmetyków w ich okolicach. Należy natomiast unikać kurzu, promieni UV, wysiłku oraz wizyt na basenie, solarium czy saunie. Jeśli musimy opuścić mieszkanie, konieczne jest zabezpieczenie oka okularami, które posiadają filtry.
Dziękujemy firmie Lagunamedical.pl za wsparcie merytoryczne przy tworzeniu artykułu.